Yükleniyor . . .
Return to homepage

Atlantik Okyanusu

Keşif takibi: %0

Derinlik: 0m

Sıcaklık: 20°c

Blue Marine Foundation Hakkında

Blue Marine Foundation, dünyanın en büyük çevre sorunlarından biri olan aşırı avlanma sorununu ele alarak okyanusu eski sağlığına kavuşturmaya adanmış bir yardım kuruluşudur.

Sağlıklı bir okyanus, herkes için ve sonsuza kadar.

2030 yılına kadar okyanusun en az 30%’unun etkin koruma altında olduğu ve diğer 70%’in sorumlu bir şekilde yönetildiğini görmek istiyoruz.

Blue Marine, 2010'dan bu yana okyanusların korunması için büyük bir başarılar elde etti. Bunlardan bazıları:

2021: İskoç hükümeti, Blue Marine tarafından desteklenen bir kampanyan ile birlikte Isle of Skye yakınlarındaki kritik derecede nesli tükenmekte olan keler balığı yumurtlama sahasını korumak için acil bir DKA oluşturdu.

2021: Kelp’imize Yardım Koalisyonu aracılığıyla Sir David Attenborough ve Blue Marine tarafından desteklenen bir yönetmelik, Sussex kıyılarındaki 300 kilometrekarelik deniz tabanını trol avcılığına zarar vermekten korudu.

2021: Blue Marine, Solent’in Langstone Limanı’ndaki ilk istiridye restorasyon resifini oluşturmak için denize binlerce istiridye yerleştirdi.

2021: Blue Marine ve ortakları tarafından toplanan kanıtlara dayanarak Maldiv Hükümeti, mercan resifleri, mangrovlar ve deniz çayırlarını kapsayan altı yeni koruma alanı ilan etti.

2020: Blue Marine’den gelen bir yasal işlem tehdidinin ardından Birleşik Krallık Hükümeti, Dogger Bank’tan başlayarak açık deniz deniz koruma alanlarında balıkçılığın geleceği hakkında bir istişare önerdi.

2020: Tristan da Cunha topluluğu, karasularının 687.000 kilometre karesini avlanmaya kapalı bölge olarak belirledi. RSPB ve National Geographic Pristine Seas liderliğinde, Blue Marine, Becht Family Charitable Trust ile ortaklaşa projeyi destekledi.

2019: Blue Marine’in desteğiyle, Ascension Adası çevresindeki suların y100%’ü bir deniz rezervi olarak belirlendi ve neredeyse Fransa büyüklüğünde bir alan olan Atlantik’teki en büyük her türlü aktiviteden korunan deniz rezervini oluşturdu.

2019: Blue Marine’in Bloom Association ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği #StopElectricFishing kampanyasının ardından, Avrupa Parlamentosu Balıkçılık Komitesi, AB sularında elektrikli ve darbe balıkçılığını yasaklamak için oy kullandı.

2018: Azerbaycan, gezegendeki en büyük iç su kütlesi olan Hazar Denizi’ndeki ilk DKA’yı ilan etti. Yeni DKA, nesli tükenmek üzere olan altı önemli deniz türünü korumayı hedefliyor.

2018: Birleşik Krallık Hükümeti, Blue Marine’in uzun vadeli stratejisiyle uyumlu olarak, 2030 yılına kadar okyanusun yüzde 30’unun korunması hedefini açıkladı.

2017-2018: Blue Marine, halkı milletvekillerine tweet atmaya ve e-posta göndermeye teşvik etmek için bir sosyal medya kampanyasına öncülük etti ve sonucunda sekiz siyasi partiden 285 milletvekili 2018’in sonuna kadar Blue Belt Charter’a kaydoldu.

2017: 2017’de, Büyük Britanya Okyanusları koalisyonunun bir parçası olan Blue Marine, Birleşik Krallık denizaşırı bölgelerinin etrafındaki dört milyon kilometrekarelik okyanusu korumak için Haziran 2017 seçimleri öncesinde Birleşik Krallık Hükümeti’nden daha da güçlü bir manifesto taahhüdü aldı.

2016: 2016’da Blue Marine, Ascension Adası sularının 52,6%’sında avlanmaya kapalı bölge oluşturulmasını sağladı.

2015: 2015 yılında, Blue Marine’in aktif bir parçası olduğu Büyük Britanya Okyanusları koalisyonu, Birleşik Krallık hükümetinin Pasifik’teki Pitcairn çevresinde dünyanın en büyük deniz rezervini yaratma taahhüdünü sağladı.

2015: 2015’te Blue Marine ve Great British Oceans koalisyonu, Birleşik Krallık’taki 14 denizaşırı bölgenin tamamında “en büyük” olarak adlandırılan bir “Mavi Kuşak” oluşturmak için hükümet manifestosu taahhüdü sağladı.

2012: In 2012, Blue Marine partnered with the government of Belize and the Bertarelli Foundation to protect the Turneffe Atoll in Belize, an area rich in biodiversity and CO2 absorbing mangroves.

2010: In 2010, Blue Marine, with support from the Bertarelli Foundation brokered a deal to enable the creation of what was then the largest marine protected area (MPA) in the world around Chagos in the Indian Ocean

İklim değişiyor ve sera gazı emisyonlarımızı büyük ölçüde azaltmalı ve fosil yakıtları kullanmayı bırakmalıyız. İklim değişikliği şimdiden okyanusları etkiliyor. Bir yolculuk seçin ve değişen bir iklimde okyanus sağlığını korumanın hem insanlar hem de gezegen için nasıl gerekli olduğunu keşfedin.

Blue Marine'e dahil olmanın ve okyanusumuzun ve iklimimizin geleceğini korumada fark yaratmanın birçok yolu var.

Bu deneyimi paylaş

Bu web sitesini arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın ve daha fazlasını öğrenmek için bizi takip edin.

Bir sohbet başlat

Çevrenizdekilere okyanusumuza ve iklime neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için ilham ver. Uzun soluklu değişim için birlikte çalışmamız gerekiyor.

Bir dilekçe imzala ve karar vericilerle iletişim kur

Okyanuslarımızın sorunlarını hükümetlere vurgulamaya ve olumlu bir değişim yaratmaya yardımcı ol. Hükümetlere sorunları vurgulamak ve kalıcı değişiklik ve iyileştirmeler talep etmek için sürdürülebilir balıkçılık, Deniz Koruma Alanları ve mavi karbon habitatları altındaki bağlantıları kullan. Destekleyebileceğin önemli kampanyalarla bu bölümleri düzenli olarak güncelleyeceğiz. Bu bağlantıların bir özeti ve ekstralar için Eğitim Bağlantı Ağacımızı ziyaret et! Okul öğrencileri ve yerel karar vericilerle iletişime geçmekte yardıma ihtiyacı olanlar için ücretsiz kılavuzumuzu bulabilirsin! Harekete Geçin: Sayın Bakanım…

Bir yaban hayatı izleme kamerasını izle

Canlı yayın yapan yaban hayatı izleme kamerasını izleyerek türlerin bildirilmesi ve tanımlanmasına yardımcı ol. Mercan resiflerini, deniz ineklerini, orkaları, fokları ve daha fazlasını görmek için Livecam Keşfet’e göz atın! Wildlife Trusts web kameraları size Birleşik Krallık’ın dört bir yanından yunusların, deniz papağanlarının ve balık kartallarının büyüleyici manzaralarını sunar. Berwickshire Okyanus Gözlemevi – çok yakında…

Blue Marine'e sor

Sorularınızı Blue Marine ekibine gönderin ve doğa koruma iletişimini ve faaliyetlerimizi geliştirmemize yardımcı olun.

@cutoutbutton($sub_section['call_to_action']) Bize e-posta gönder @endcutoutbutton

Join a citizen science project

Get involved either in the field or at your desk. To help scientists record data from the comfort of your own home, visit Zooniverse for a range of citizen science programmes. We recommend OceanEyes, SpyFish, Manatee Chat and Penguin Watch!  

If you want to get outdoors and help scientists to understand marine and coastal habitats, you could take part in the following citizen science initiatives: 

Haberdar olun

Güncel okyanus haberleri ve çevre araştırmalarından haberdar olun:

Deniz yaşamını korumak ve aşırı avlanmaya son vermek için ne yapabilirsin?

Aksiyonlar

Aşırı avlanma, okyanuslarımız için büyük bir tehdit oluşturuyor. Sürdürülebilir balıkçılığı, hedef olmayan türler de dahil olmak üzere habitatların ve balık stoklarının yenilenmesine izin veren, doğal olarak yenilenenden daha az balık çıkaran ve bunu ekosisteme zarar vermeden gerçekleştiren balıkçılık olarak tanımlıyoruz.

 1. Doğa Kampanyası aracılığıyla 2030’a kadar (30X30) okyanusun 30%’unun korunmasını desteklemek.
 2. Kritik deniz yaşam alanlarını ve yaban hayatı İskoçya’da dip trol ve gırgır balıkçılığından koru. Bizim Denizlerimiz kampanyasına katıl. 
 3. Deniz ürünleri yiyorsanız, sürdürülebilir bir şekilde yakalandığından emin olun – tehdit altındaki türlerden gırgır ve trol tekneleri tarafından yakalananlardan kaçının. Balık satıcınıza sorabilir veya bu kılavuzu inceleyebilirsiniz: MCS İyi Balık Rehberi
 4. Sürdürülebilir balıkçılık hakkında daha fazla bilgi edinin. Lyme Bay balıkçılık modeli, balıkçılar, bilim adamları ve korumacılar tarafından, balıkçılık endüstrisinde çevresel zararı azaltmak ve sürdürülebilir geçim kaynaklarını iyileştirmek için ortaklaşa tasarlandı. Filmi izle!!
 5. Yasa dışı balıkçılığı durdurmak için daha fazla eylem talep edin ve zarar verici sübvansiyonlara sonsuza dek son verin!

Okyanusu korumaya yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

Aksiyonlar

 1. Doğa Kampanyası aracılığıyla 2030’a kadar (30X30) okyanusun 30%’unun korunmasını desteklemek
 2. Elini kaldır ve derin derinizi madencilikten koru – Derinliği Savun 
 3. ünyanın DKA’larını keşfedin ve size en yakın olanı bulmaya çalışın! Korumalı Gezegen

Mavi karbon habitatlarını korumaya ve eski haline getirmeye yardımcı olmak için ne yapabilirsin?

Aksiyonlar

 1. Teknede bir gün geçirmeyi mi planlıyorsunuz? Çapanızı deniz çayırlarının üzerine düşürmediğinizden emin olmak için Yeşil Mavi Kılavuzu kullanın.
 2. Bölgenizdeki restorasyon girişimlerini destekleyin. Project Seagrass veya Wild Oysters göz atın!
 3. Bölgenizdeki mavi karbon habitatlarına zarar verebilecek kıyı yapılaşmasına dikkat edin. Kıyı habitatlarını korumaktan sorumlu olan yerel yetkililerle iletişime geçin. Okul öğrencileri ve yerel karar vericilerle iletişime geçmekte yardıma ihtiyacı olanlar ücretsiz kılavuzumuzu indirin! Harekete Geçin: Sayın Bakanım…
 4. Sulak alanda yürüyüşe mi çıkıyorsunuz? Yollara sadık kalın ve değerli sulak alanları koruyun!

Blue Marine, sürdürülebilir balıkçılığı, hedef dışı türler dahil olmak üzere habitatların ve balık stoklarının yenilenmesine izin veren, doğal olarak yenilenenden daha az balık çıkaran ve bunu tahribatsız bir şekilde yapan balıkçılık olarak tanımlar.

Berwickshire

Berwickshire kıyısının yakınında, yosun ormanları sık ve vahşi büyürken, daha derin sularda yumuşak mercanlar ve anemonlar kayalık resifleri kaplar. Birleşen soğuk ve ılık su akıntıları, alışılmadık bir deniz yaşamı çeşitliliği sağlar. Kupa mercanları, Kuzey Kutbu kurt balıkları ve afalina sürülerinin paylaştığı denizel alan bilim insanlarına iklim değişikliğinin deniz koruma altındaki bir alanın içinde etkilerini izleme fırsatı veriyor.

@cutoutbutton(['modal' => "modal--{$sub_section['project']->post_name}"]) Daha fazla bilgi @endcutoutbutton

Tıpkı karadaki doğa rezervleri ve korunan alanlar gibi, deniz koruma alanları (DKA’lar) okyanus ve denizleri korur. Deniz rezervlerinde tür zenginliğinin korumasız alanlara göre ortalama 21% daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Ne yazık ki, okyanusumuzun yalnızca 2,7%’si yüksek düzeyde korunmaktadır.

St Helena (Birleşik Krallık Denizaşırı Bölgesi)

St Helena'nın suları, 2016 yılında IUCN Kategori VI deniz koruma alanı olarak belirlendi ve yalnızca sürdürülebilir kullanıma izin verildi. Blue Marine, 444.916 kilometrekarelik alanın tamamının gerçekten korunduğundan ve yerel adalıların olağanüstü doğal kaynaklarından yararlandığından emin olmak için yerel paydaşlarla birlikte çalışıyor.

@cutoutbutton(['modal' => "modal--{$sub_section['project']->post_name}"]) Daha fazla bilgi @endcutoutbutton

Denizel habitatlar, çok miktarda karbonu emebilir. Bazen karadaki rmanlardan daha fazla! Mavi karbon habitatları olarak da bilinen bu habitatlardan bazıları mangrov ormanları, bataklıkları ve deniz çayırlarıdır. İklim değişikliğini etkilerini hafifletmede hayati bir rol oynarlar ve binlerce tür için yuvadırlar.

 

Maldivler

Maldivler iklim değişikliğinin ön saflarında yer alıyor. Özellikle mercan resiflerinin ağarması ve deniz seviyesinin yükselmesinden etkileniyor (ülkenin %99 sudun oluşuyor). Blue Marine, doğanın ve onlara bağımlı insanların yararına mercan resiflerini ve iklime dayanıklı ekosistemleri eski haline getirmek için çalışıyor.

@cutoutbutton(['modal' => "modal--{$sub_section['project']->post_name}"]) Daha fazla bilgi @endcutoutbutton

Blue Marine, Birleşik Krallık, ABD, Kanada ve Avustralya'daki ilk ve orta fen müfredatına bağlanan sınıf kaynakları geliştirmiştir.

02

Öğrenci çalışma kitapları

İlkokul Öğrencileri – Okyanus Şampiyonu Rehberi 8+

Ortaokul Öğrencileri – Öğrenci Etkinlik Günlüğü 12+

Wild Oysters sınıf kaynakları

Denizin süper kahramanları hakkında bilgi edinmek için eğitim materyallerini indirin!

Geri bildirim anketleri

Bu kaynaklarla ilgili görüşlerinizi almak istiyoruz! Kısa bir anket doldurmak için on dakikanız var mı?

Cevaplarınız gelecekteki eğitim kaynaklarının gelişimini iyileştirmemize yardımcı olacaktır.

Blue Marine, okyanus ve denizlerin korunması konulu ücretsiz eğitim kaynakları oluşturmuştur. Buradan indirebilirsiniz:

İşte okyanuslarımız hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak bazı faydalı bağlantılar.

Sürdürülebilir Balıkçılık hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantılara göz atın

Deniz Koruma Alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantılar

Mavi Karbon Habitatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantılar

Diğer yararlı bağlantılar

Deniz koruma üzerine bir kariyer mi düşünüyorsunuz?

İş ilanları

Açık pozisyonlarla ilgili güncellemeler için SEVENSEAS Media ve WiseOceans haber bültenlerine kaydolun veya Ocean Scholar’ın Youtube’daki videolarına göz atın.

Blue Marine'e sor

Blue Marine’e okyanusl koruma alanında kariyer yapmak hakkında soru sorun.

Özgeçmişiniz, yaşınız veya deneyiminiz ne olursa olsun, çok çeşitli okyanus kariyer yolları var. Okyanus bilimi ve koruma her birimizi etkiliyor, bu yüzden Blue Marine’de kapsayıcı ve temsili bir staj programı geliştiriyoruz – çok yakında!

@cutoutbutton($sub_section['call_to_action']) Blue Marine'e sor @endcutoutbutton