Yükleniyor . . .
Return to homepage

Atlantik Okyanusu

Keşif takibi: %0

Derinlik: 0m

Sıcaklık: 20°c

Keşfetmek için kaydır

Blue Marine Foundation ile yolcuk

Denizin yağmur ormanları

Deneyiminizi zenginleştirmek için işitsel öğeler kullanacağız. Deniz yaşamıyla dolu kıyı ekosistemleri.

Mangrov ormanları, bataklıklar ve deniz çayırları, su altı ormanları olarak da bilinen ‘Mavi Karbon Habitatlarını oluştururlar’.

Mavi Karbon' Nedir?

Tıpkı karadaki ormanlar gibi, kıyı sulak alanları ve deniz habitatları karbondioksiti yakalar ve binlerce yıl boyunca deniz dibine hapseder. Bu çok önemlidir çünkü atmosferimizde çok fazla karbondiyoksit olması ısıyı hapseder ve iklim değişikliğine neden olur. "Mavi karbon", okyanus habitatları tarafından yakalanan ve hapsedilen karbona verilen isimdir.

Mangrovlar karayı okyanusumuza bağlar

Mangrov ormanları kıyı erozyonunu önler, büyük miktarlarda karbon depolar ve deniz yaşamı için mükemmel bir üreme ve büyüme alanıdır.

Deniz yaşamı iklim değişikliğini etkilerine karşı direnci arttırmak için hayati öneme sahiptir. Mangrov ormanları binlerce deniz canlısı için yuva oluşturur ve yağmur ormanlarından daha fazla karbon depolar.
Tuz bataklıkları da büyük miktarlarda karbon depolar. Sel ve fırtınaların kıyı alanlara etkisini azaltırlar, suyun temizlenmesine yardımcı olurlar ve balıklardan kıyı kuşlarına, tüm besin ağlarını desteklerler.
Deniz çayırları dünyanın en zengin balık popülasyonuna sahip alanlarda üreme alanı görevi görür ve deniz kaplumbağaları gibi önemli türler için besin sağlar.

İşte size bir gerçek...

Bazı deniz çayırları, aynı alanı kaplayan yağmur ormanına kıyasla 35 kat daha hızlı karbonu gömebilir.

Bu ekosistemler tehdit altındadır.

Mavi karbon habitatları, kıyısal yapılaşma, sürdürülebilir olmayan balıkçılık, iklim değişikliği, ormansızlaşma ve kirlilik nedeniyle tehdit altındadır.

Onların zarar görmesi depolanmış karbonu okyanusa ve atmosfere serbest bırakır ve iklim değişikliğinin etkilerini arttırır.

Şimdi harekete geçmeliyiz yoksa bu değerli ekosistemlerden daha fazlasını kaybedeceğiz.

Karbon salınımını durdurmak için tıklayın ve basılı tutun
Okyanusları önceliğimiz yapalım.

Bakalım bunu bilebilecek misin...

Kıyıdaki sulak alan habitatları ne kadar süreyle karbon depolayabilir?

Deniz yaşamı için bir cennet

Mercan resifleri genellikle mavi karbon habitatlarının yakınında bulunur - dünyadaki tüm deniz canlılarının en az dörtte birini desteklerler.

Mercan resif tehdit altında

Isınan bir okyanus mercanları stres altına sokar - sıcaklıklar arttıkça mercanlar "ağarır".

Mikroskobik algler (zooxanthellae) mercana canlı renklerini verir. Su çok ısındığında algler mercandan dışarı atılır, mercanı aç bırakabilen ve öldürebilen bir "ağartma" etkisi yaratır. Bu, insanların ve yaban yaşamının bağlı olduğu ekosistemlerinin bütününü etkiler.

+2°C
0°C
+2°C

Blue Marine Foundation çalışıyor

Geleceğimizi koru için çalışıyor

Maldivler'de Blue Marine, mercan resifi ekosistemlerinin iklim değişikliğine karşı dayanıklılığını artırmak için çalışıyor. Bunu, deniz koruma önlemlerini güçlendirerek, sürdürülebilir turizm pratikleri ve küçük ölçekli balıkçılığı teşvik ederek yapıyor.

Proje Gündemi

Blue Marine'in resifleri, mavi karbon habitatlarını ve onları yuva yapan deniz yaşamını korumak için nasıl çalıştığına daha detaylı bakın.

Ben ne yapabilirim?

Yaşadığın yerin yakınında hangi mavi karbon habitatlarının olduğunu öğren

Hükümetinden bu yaşam alanlarını korumasını iste

Deniz çayırlarına çapa atma

Okyanusun
Yaşam Ağı

Denize dal

Sualtı
yaşamını korumak

Denize dal

Sadece 100 metrelik bir mangrov ormanı, dalga yüksekliğini 66%'ya kadar azaltabilir, bu da erozyon ve sel riskini azaltmaya yardımcı olur.

Bu yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğünde!

Bakalım bunu bilebilecek misin...

Tuz bataklıkları küçülüyor! Buna ne sebep oluyor?

Bakalım bunu bilebilecek misin...

Deniz çayırlarının yardımımıza ihtiyacı var. Bilin bakalım ne kadar kaybediyoruz?